مراکز تلفن دیجیتال

مراکز تلفن دیجیتال
  • 799
  • 1400/6/21

مراکز تلفن دیجیتال

مرکز تلفن با اصطلاحی درست‌تر به نام PBX که مخفف ( private branch exchange) می‌باشد؛ شناخته می‌شود. همانگونه که از نام این مرکز مشخص است؛ به ادوات و تجهیزاتی اطلاق می‌گردد که وظیفه برقراری ارتباط صوتی میان دو یا چند نفر را به عهده دارند . هنگامی که در یک مجموعه یا سازمان، نیاز به برقراری ارتباط تلفنی میان کارکنان و افراد داخل شرکت وجود داشته باشد و یا فردی از بیرون تماس گرفته و نیازمند برقراری مکالمه با افراد مختلف سازمان باشد، پیش از هر چیز به خرید یک مرکز تلفن سانترال نیاز خواهیم داشت.

هدف بعدی از خرید مرکز تلفن، اشتراک خطوط بیرونی بین استفاده کنندگان می‌باشد. به طور مثال ممکن است مجموعه‌ای دارای 20 خط شهری بوده ولی بنا بر سیاست‌های کاری خود، تنها 5 خط را برای تماس پرسنل به بیرون از سازمان در نظر گرفته و 15 خط باقیمانده را برای تماس‌های مشتریان خود در نظر بگیرد.برای انجام این کار نیز نیاز به خرید و راه اندازی یک مرکز تلفن سانترال می‌باشد. کاربردهای یک مرکز تلفن سانترال، به مواردی که به آن‌ها اشاره شد؛ محدود نمی‌شوند.

کنترل هزینه‌ها از طریق اعمال محدودیت در شماره گیری (دسترسی به ارتباط بین شهری ) نیز یکی دیگر از وظایف مهم این دستگاه به شمار می‌آید. همانطور که می‌دانید تلفن یکی از ارکان اصلی و ضروری در تجارت‌های امروزی می‌باشد و هر اداره، شرکت و یا سازمانی باید به بهترین نحو ارتباطات تلفن خود را کنترل و تحلیل نماید. از این رو ،نظارت بر تماس‌های ورودی و کنترل تماس تا ارتباط با بخش مورد نظر و همچنین نظر سنجی بعد از مکالمه نیز از دیگر وظایف مهم مرکز سانترال محسوب می‌شوند.

مراکز تلفن سانترال از اولین روزی که قدم به دنیای ارتباطات مخابراتی گذاشتند؛ تا به امروز با تغییر و تحول و دگرگونی‌های زیادی مواجه شده‌اند. در ابتدا تماس‌ها به صورت میکانیکی و آنالوگ برقرار می‌گردید؛ در ادامه و با اختراع مدارهای مجتمع، تلفن‌های دیجیتال جایگزین تلفن‌های آنالوگ سنتی گردیدند.

سهم زیادی از بازار مراکز تلفن در ایران، متعلق به تولیدات شرکت پاناسونیک می‌باشد. این شرکت با هدف تولید یک مرکز اقتصادی و آسان، بیش از 30 سال است گام در راه تولید مراکز تلفن نهاده است . پاناسونیک اولین بار در سال 1986 با تولید مراکز کم ظرفیت خود بازار را متحول نمود و از آن سال تا به امروز، مدل‌های مختلفی با ظرفیت‌های گوناگون از سوی این شرکت تولید و به بازارهای جهانی عرضه شده‌اند.

در ظرفیت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند و لازم است در هنگام خرید به ظرفیت دستگاه و نیاز شرکت یا  سازمان خود توجه داشته باشید. همچنین در نظر داشته باشید که مرکز مربوطه، امکان ارتقاء و توسعه را داشته باشد تا در آینده با مشکل مواجه نشوید. تهیه لوازم جانبی سانترال برای راه اندازی یک تلفن داخلی، بسته به درخواست‌ها و امکانات مجموعه شما متغیر است اما به طور کلی هر ارتباط داخلی از سه رکن کلی تشکیل می‌شود: مرکز سانترال که خطوط شهری و داخلی را پشتیبانی می‌نماید؛ کارت سانترال پاناسونیک که وظیفه ارتقاء سیستم برحسب نیاز شما را ایفا می‌کند. در نهایت تلفن سانترال یا تلفن تحت شبکه که برای استفاده پرسنل مجموعه از خطوط لازم می‌باشد.

البته تجهیزات دیگری نیز به صورت اختیاری می‌توانند به مرکز سانترال اضافه گردند. البته علاوه بر موارد یاد شده؛ کماکان برای خرید و نصب یک مرکز سانترال، راه زیادی باقی مانده است. درخواست‌ها و نیاز مجموعه به صورت کامل، تعداد و نوع خطوط شهری و تلفن‌هایی که برای ارتباط پرسنل لازم می‌باشند؛ از دیگر مواری هستند که قبل از خرید و نصب یک مرکز تلفن، باید مورد بررسی قرار بگیرند.

در حال حاضر مراکز تلفن سانترال پاناسونیک با ظرفیتی مابین 11 تا 10000 شماره، پاسخگوی تمامی نیازهای کسب و کاهای کوچک و بزرگ می‎باشند. پیشنهاد می‌گردد قبل از هر اقدامی در زمینه خرید و راه اندازی این مراکز، با مشاورین مجرب مشورت نموده و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.