سوئیچ شبکه

درباره سوئیچ سیسکو

سوئیچ‌ها یکی از مهمترین قسمت‌های موجود در انواع شبکه‌ها هستند که وظیفه اتصال بین قطعات و تجهیزات شبکه و انتقال اطلاعات بین آن‌ها را برعهده دارند و برند نام آشنای سیسکو با عرضه انواع متفاوت سوئیچ سیسکو ، توانسته به قطبی در زمینه سوئیچ‌های شبکه تبدیل شود. سوئیچ‌های سیسکو براساس عوامل مختلف، به دسته‌بندیهای مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند.

انواع سوئیچ سیسکو

بر اساس قابلیت‌های سخت‌افزاری به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: سوئیچ‌ شبکه های Fixed و سوئیچ‌های Modular

در سوئیچ‌های fixed سیسکو، شما امکان تعویض و یا اضافه و کم کردن ماژول را ندارید اما در سوئیچ‌های modular سیسکو، چنین امکانی وجود دارد. همچنین در لایه‌ دسترسی سازمانی (enterprise access layer)، به صورت fixed وجود دارند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به سوئیچ‌‌ سیسکو سری 2960-X اشاره کرد که از آن به صورت عمده در شبکه‌های مختلف استفاده می‌شود.

در لایه توزیع سازمانی (enterprise distribution layer)، بسته به نوع شبکه‌، سوئیچ سیسکو هم به صورت fixed و هم به صورت modular عرضه می‌شوند. یکی از معروف‌ترین سوئیچ شبکه سیسکو در این لایه و به صورت modular، سری 3850-x می‌باشد و در آن می‌توان از ماژول‌های مختلف شبکه، چه به صورت اترنت و چه به صورت فیبر‌نوری استفاده کرد. در شبکه‌های کوچکی که لایه distribution در آن‌ها وجود ندارند، سری 3850-x در لایه core یافت میشود اما در شبکه‌های بزرگ از 3850-x در لایه access استفاده می‌شود زیرا این شبکه‌ها در لایه access، به داشتن امکانات تغییر نیاز دارند. همینطور، در شبکهای که از تعداد بسیار زیاد تجهیزات اینترنت اشیاء استفاده می‌شود، می‌توان از سری 4500-x در لایه distribution استفاده کرد و لازم به ذکر است که این سری از سوئیچ سیسکو از اترنت 10 گیگابیت نیز پشتیبانی می‌کنند.

در لایه هسته سازمانی (enterprise core layer)، می‌توانید از سری 6500 و یا سری 6800 استفاده کنید. در سری 6800، تقریبا تمام قطعات به صورت مجزا از جمله ماژول‌های روت، منابع تغذیه و غیره در یک chasis نصب می‌شوند که در نتیجه این امر به کاربر امکانات خاصی را ارائه می‌کند.

همچنین سوئیچ سیسکو در دو دسته بندی کلی دیگر نیز طبقه‌بندی می‌شوند که شامل سوئیچ‌‌ با قابلیت مدیریت و تغییر (managed) و سوئیچ‌‌ بدون قابلیت تغییر و مدیریت (Unmanaged)، می‌شوند و تمام سری های نامبرده شده، یعنی سری 2960-x، 3850-x، 4500-x و 6800-x، با قابلیت مدیریت و تغییر هستند و این بدین معنی است که شما میتوانید یک آدرس IP را برای دستگاه تعریف کنید و با داشتن این آدرس و از طریق  SSH یا TELNET، می‌توانید تنظیمات دستگاه را تغییر دهید.

اما سوئیچ سیسکو بدون قابلیت مدیریت و تغییر، برای استفاده در شبکههای خانگی و یا اداری بسیار کوچک مناسبت هستند، برای استفاده در شبکه‌هایی که از تجهیزات بیشتری استفاده می‌کنند و یا نیازمند انجام تنظیمات خاص برای بهبود عملکرد هستند، توصیه نمی‌شوند، در نتیجه از سوئیچ سیسکو با قابلیت مدیریت و تغییر در این نوع شبکه‌ها استفاده می‌شود.