معرفی تجهیزات پسیو شبکه
  • 1289
  • 1400/6/21

تجهیزات پسیو شبکه به طور کل به تجیهزاتی در شبکه‌ها گفته می‌شود که در هنگام انتقال سیگنال، تغییری را در اطلاعات به وجود نمی‌آورند

در نتیجه چنانچه تجیهزات پسیو تغییراتی را در سیگنال انتقالی انجام دهند، به عنوان تجهیزات پسیو شبکه مناسبی برای شبکه قلمداد نمی‌شوند و لذا این عامل می‌تواند به عنوان اولین فاکتور برای انتخاب تجهیزات پسیو مناسب، شناخته شود. تجهیزات پسیو شبکه شامل تجهیزات بسیار زیادی در شبکه می‌شوند که در ادامه به بررسی چندی از مهمترین تجهیزات پسیو پرکاربرد در شبکه، پرداخته می‌شود.

انواع تجهیزات پسیو شبکه

  • کابل‌ شبکه

چنانچه از کاربران و تکنسین‌ های شبکه در خصوص تجهیزات غیرفعال و انواع آن سوال شود، بدون شک بسیاری از آن‌ها، کابل‌ شبکه را به عنوان اولین و مهمترین عضو در تجهیزات پسیو، عنوان خواهند کرد. کابل‌های شبکه، به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات موجود در شبکه قلمداد می‌شوند به طوری که امروزه تقریبا هیچ شبکه‌ای را در هیچ نقطه‌ای از جهان نمی‌توان یافت که از کابل‌های شبکه استفاده نکنند. کابل‌های شبکه، وظیفه انتقال سیگنال و اطلاعات را در طول شبکه بر عهده دارند و براساس کیفیت و سرعت انتقال در انواع مختلفی تولید می‌شوند. کابل‌های شبکه به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات پسیو مورد استفاده شناخته می‌شوند و در انواع مختلف CAT5، CAT6، CAT6A، CAT7 و بسیاری از مدل‌های دیگر، تولید و عرضه شده‌اند و هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشند. کابل‌های شبکه، عضو بسیار مهمی از تجهیزات پسیو شبکه می‌باشند و انتخاب درست آن‌ها و متناسب با تجهیزات شبکه، تاثیر به سزایی در کیفیت شبکه خواهد داشت.

کابل شبکه (LAN) | فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا

                          کابل شبکه

  • پچ‌ کورد‌ شبکه

یکی دیگر از مهمترین تجهیزات پسیو مورد استفاده در شبکه‌ها، پچ‌کورد نام دارد. از نقطه نظر فنی، پچ‌کوردها همان کابل‌های شبکه هستند و وظیفه انتقال اطلاعات و سیگنال‌ها را بر عهده دارند، اما طول کمتری نسبت به کابل‌های شبکه دارند و لذا به صورت تخصصی‌تر برای انتقال سیگنال میان تجهیزات شبکه، تولید شده‌اند. انتخاب پچ‌کورد‌ها به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات پسیو شبکه به قدری اهمیت دارد که حتی اگر تجهیزات بسیار قدرتمندی هم در شبکه وجود داشته باشد، این پچ‌کورد‌ها هستند که اطلاعات را میان این تجهیزات منتقل می‌کنند و لذا کیفیت و سرعت انتقال اطلاعات به شدت به وجود آن‌ها بستگی دارد.

قیمت خرید و فروش کابل شبکه CAT5E سه متری | کریپتالین

پچ‌ کورد‌ شبکه

  • اتصالات شبکه

برای وجود شبکه‌ای با کیفیت، اتصالات شبکه نقشی بسیار اساسی را ایفا می‌کنند. اتصالات شبکه، به عنوان یکی دیگر از تجهیزات پسیو مورد استفاده در شبکه، خود به تجهیزات مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که وجود هرکدام از آن‌ها، در بازدهی شبکه تاثیر به سزایی دارد. یکی از مهمترین اتصالات شبکه، پچ‌پنل‌ها می‌باشد که به عنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات شبکه مورد استفاده در شبکه شناخته می‌شود و با کمک آن‌ها، می‌توان به کنترل و مدیریت قسمت‌های مختلف شبکه پرداخت. اتصالات شبکه، تنها به پچ‌پنل‌ها، محدود نمی‌شود و کیستون‌ها و سوکت‌ها را نیز شامل می‌شوند که در حقیقت به عنوان نقاط اتصال کابل‌های شبکه، از آن‌ها یاد می‌شود. وجود پچ‌پنل‌ها برای کنترل و مدیریت و همچنین کیستون‌ها و سوکت‌ها برای اتصال و انتقال درست اطلاعات، باعث افزایش راندمان و کاهش تلفات سیگنال در شبکه‌ها می‌شود و از آن‌ها تحت عنوان تجهیزات پسیو، به صورت سراسری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • سیستم‌ مدیریت کابل

مدیریت و بررسی تجهیزات مورد استفاده در شبکه، به نحوه اتصال این تجهیزات به یکدیگر و نظم حاکم در شبکه بستگی دارد به طوری که در صورت عدم استفاده از سیستم‌های مدیریت کابل، شبکه به چیزی که آن را تحت عنوان اسپاگتی کابل‌ها می‌شناسند، تبدیل خواهد شد. سیستم‌های مدیریت کابل، شامل تجهیزات پسیوی در شبکه‌ها می‌شوند که وظیفه برقراری نظم میان اتصالات را برعهده دارند و در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. از جمله مهمترین تجهیزات در شبکه که تحت عنوان سیستم‌های مدیریت کابل تولید می‌شوند می‌توان به ترانکینگ‌ها و متعلقات آن‌ها، نگهدارنده‌های کابل، باکس‌ها، داکت‌ها و بسیاری تجهیزات دیگر اشاره کرد. سیستم‌های مدیریت کابل، نقشی بسیار اساسی در بحث مدیریت شبکه‌ها ایفا می‌کنند و در نتیجه از آن‌ها به عننوان مهمترین تجهیزات پسیو شبکه در شبکه‌های مختلف، استفاده می‌شود.

  • رک شبکه

همانطور که می‌دانیم، تجهیزات و قطعات بسیار زیادی در شبکه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند در نتیجه چیدمان آن‌ها در شبکه، به عنوان معضلی بزرگ قلمداد می‌شود و تجهیزات پسیو شبکه بسیاری برای این منظور تولید و عرضه شده‌اند. یکی از این تجهیزات که برای برقراری نظم و در حقیقت مکانی برای مهمترین قطعات شبکه شناخته می‌شود، رک نام دارد که به صورت گسترده در بسیاری از شبکه‌ها از آن‌ استفاده می‌شود. رک‌ها به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات پسیو شبکه مورد استفاده در شبکه، در انواع مختلف و براساس کارکرد‌ها و اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شوند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به رک‌های ایستاده و رک‌های خوابیده اشاره کرد. استفاده از رک‌ها، به دلیل اینکه به عنوان نقطه‌ای مرکزی برای جایگذاری قطعات بسیار مهم در شبکه شناخته می‌شوند، در شبکه‌های مختلف بسیار اهمیت دارد زیرا مدیریت و بررسی کل شبکه، به وجود آن‌ها بستگی دارد.

رک شبکه اکوئیپERS - 3268 - یوتل ساخت ایران - قاب و مشبک

رک شبکه

 

  • سوکت شبکه

سوکت‌ شبکه در حقیقت قطعاتی هستند که به انتهای سیم ها و کابل ها وصل می شوند تا بتوانند انواع اطلاعات را انتقال دهند و اتصالی مناسب با هر کدام از تجهیزات الکترونیکی را، برای کاربر فراهم کنند. آنها در اتصالات شبکه، چه در سطح خانگی و چه در سطوح وسیع، نقش بسیار مهمی را در عملکرد شبکه ایفا می‌کنند به گونه ای که سرعت و میزان انتقال اطلاعات بسیار به وجود آنها وابسته است و داشتن اطلاعات درست در انتخاب سوکت‌ شبکه ، برای هر کاربری الزامی است.

سوکت شبکه

  • پچ پنل

پچ پنل به عنوان یکی دیگر از تجهیزات شبکه پسیو در داخل رک قرار می گیرد و محل جمع آوری کابل‌ها است.

پچ پنل